Jak często usuwać kamień nazębny?
Nie ulega wątpliwości, że każdy chce mieć piękne, białe uzębienie. Nie tylko dodaje ono atrakcyjności, lecz także świadczy o dobrym stanie zdrowia. Niestety, zachowanie swoich zębów w nienaruszonym stanie nie jest dziś wcale takie proste. W produktach spożywczych, które stanowią składniki naszej diety, znajduje się dużo cukrów, które osłabiają szkliwo i przyczyniają się do powstawania próchnicy. Na stan uzębienia z pewnością nie wpływają też dobrze różnego rodzaju używki. Częste palenie papierosów, picie kawy czy nawet herbaty może negatywnie wpływać na wygląd oraz stan zdrowotny zębów.
Profilaktyka
Żeby minimalizować wpływ niekorzystnych czynników na stan uzębienia należy oczywiście dbać o prawidłową higienę jamy ustnej – to absolutna podstawa. Nie oznacza to naturalnie, że wystarczy ograniczać się do szczotkowania zębów po każdym posiłku. Równie istotne jest korzystanie z nici dentystycznej oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Dodatkowe środki są bowiem w stanie dotrzeć tam, gdzie nie sięga szczoteczka, by wyeliminować więcej bakterii.
Czasem jednak nawet mimo dokładnej higieny jamy ustnej dochodzi do pogorszenia się stanu uzębienia. Jedną z sytuacji, na którą warto uważać, jest gromadzenie się płytki nazębnej. Jeżeli płytka ta nie jest usuwana, przekształca się w kamień nazębny, który posiada pewne negatywne cechy. Może on nie tylko powodować nieświeży oddech, lecz także niszczyć szkliwo czy prowadzić do rozwoju chorób dziąseł. Dlatego jeśli tylko powstaje kamień nazębny, warto się go pozbyć.
Charakterystyka zabiegu
Usuwanie kamienia nazębnego zwane także skalingiem to profesjonalny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Wiąże się on z wykorzystaniem nowoczesnej metody ultradźwiękowej. Połączony on jest także z dodatkowymi działaniami takimi jak fluoryzacja, która ma za zadanie wzmocnić szkliwo. Jak często należy przeprowadzać skaling? W dużej mierze zależy to od indywidualnych tendencji u każdego pacjenta. Zasadniczo za średnią częstotliwość uważa się usuwanie kamienia nazębnego co pół roku, jednak okres ten może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Zależy to na przykład od diety i od ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu.